Odkup / prodaja lesa

Upravljanje s škofijskimi gozdovi

 

Vizija

V upravljanju imamo gozdove v dveh slovenskih regijah. Na JV skrbimo za hrastov Krakovski gozd in Gorjance, kjer prevladuje bukev. Na Gorenjskem imamo v upravljanju iglaste gozdove Gozd Martuljka, Belce, Mežakle in Radovne. V zagotavljanju pogojev za zdrav, stabilen, naraven gozd, ki bo poleg dohodkov iz prodaje lesa drugim prebivalcem dajal številne ostale dobrine, zgledno sodelujemo z Zavodom za gozdove, Zavodom za varstvo narave, ministrstvi, lokalnimi skupnostmi, Triglavskim narodnim parkom, Društvom za opazovanje ptic, Lovsko zvezo in društvi in ostalimi uporabniki prostora. Za vse naše površine smo pridobili trajnostna certifikata PEFC in FSC. Kvaliteten in certificiran les poslovnim partnerjem prodajamo po konkurenčnih cenah. Najvrednejša debla hrasta in javorja prodamo na licitaciji v Slovenj Gradcu, kjer je za tovrsten les vedno veliko zanimanje.

 

Odkup lesa

Ob prodaji lesa iz škofijskih gozdov nam vedno ostaja čas in izziv odkupa lesa od zasebnih lastnikov in podjetij. S prodajalcem se ob ogledu dogovorimo za ceno in način izmere, s kamionom pridemo takoj ali najkasneje v nekaj dneh, lastnik je o naših dejavnostih pravočasno obveščen. Prednost dajemo takojšnji izmeri in nakupu s povprečno ceno, da lahko lastnik takoj izve, koliko bo za prodani les dobil. Izmera in klasiranje pri končnem kupcu je lahko predmet kasnejših sporov, zato se je izogibamo. Lastnik je pri nakladanju lahko prisoten in prevzame dokument, na osnovi katerega najkasneje v 30 dneh prejme plačilo. Odkupujemo količine nad 10 m3.

 

Trenutno aktualen odkup na trdi kamionski cesti po povprečni ceni za ABC klaso:

  • Sušica jelke in smreke po ceni 55 eur /m3

  • Celuloza iglavci po ceni 27 eur/m3

  • Hlodovina smreka 90 eur/m3

  • Hlodovina bukev po ceni 80 eur/m3

  • Hlodovina hrast po ceni od 180 eur/m3

  • Hlodovina jelka 80 eur/m3

Novice, da je Zavod za gozdove Slovenije med najbolj skrbne lastnike gozdov v letu 2021 uvrstil tudi Škofijo Novo mesto, smo se zelo razveselili. Ves čas, odkar je bila škofija ustanovljena in je v delitveni bilanci z nadškofijo Ljubljana dobila tudi del nekdanjega skupnega premoženja, se na škofiji trudimo, da bi kot dobri gospodarji skrbno ravnali z gozdovi. Pri tem  upoštevamo tudi njihovo večnamensko funkcijo, skrbimo za potrebno obnovo in sanacijo, prav tako pa tudi za varno delo, ustrezno opremo izvajalcev ter njihovo strokovno usposabljanje.

Škofijo Novo mesto je za skrbnega lastnika gozdov predlagala Območna enota Zavoda za gozdove Bled. Na njenem področju  - Gozd Martuljek, Karavanke, Radovna in Mežaklja -  ima škofija v lasti preko 3.000 ha gozdov. Na tem področju so pogoste  vremenske ujme, veliko škodo povzročajo tudi podlubniki. Pri strokovnjakih veljamo za lastnika, ki si prizadeva čim hitreje sanirati nastale razmere in ki mu je mar za negovanost in stanje gozdov. V ta namen smo v letu 2021 posadili preko 17.000 drevesnih sadik. S pristojnimi službami sodelujemo tudi pri zagotavljanju naravnega razvoja gozdov. Sodelujemo tudi pri projektu Vrhovi Julijcev, kjer s sadnjo plodonosnega drevja bogatimo habitate varovanih živalskih vrst.

Naj na koncu dodam še to misel. Z uvrstitvijo Škofije Novo mesto med najbolj skrbne slovenske lastnike gozdov se je pokazalo, da so trditve tistih, ki govorijo, da so cerkveni in drugi veliki lastniki brezbrižni do naravne in družbene funkcije gozdov, neutemeljene in ideološko obremenjene.

Škofija novo mesto čestita tudi vsem drugim lastnikom, ki so bili izbrani za najbolj skrbne lastnike gozdov v letu 2021.

Z desne: Igror Stepan, Janko Tavčar in Simon Kerin.